2011. január 6., csütörtök

Takarítás vegyszerek nélkül. 1 -rész


Zöldülj, hogy gyerekeink is élvezhessék gondtalanul az életet itt a Földön!

Egy kedves ismerősömtől kaptam egy emailt a minap, amiben környezettudatos takarításról írt. Persze jót mosolyogtam hiszen én már évek óta ilyen jó praktikákkal próbálom tisztán tartani a lakást.
Amikor a nagyobb fiam megszületett, megpróbáltam kevesebb vegyszert használva takarítani és ahogy telt az idő felbátorodtam, jó néhány dolgot kipróbáltam. Kétségtelenül átalakult a vásárlási szokásunk, kevesebb drága tisztítószert veszünk, viszont több citrom, ecet, szódabikarbóna, mosószóda, só és egyéb fogy. 

Most szeretném megosztani veletek a bevált recepteket, megpróbáltam mindent összeírni amit már próbáltam. 

Kezdjük mindjárt a legkézenfekvőbbel:
 
Szódabikarbóna:

Mindenki számára könnyen elérhető anyag,  egy nedves rongyra téve takaríthatunk vele a konyhában, fürdőkádban, sütőben, de kíméletes folt tisztítóként is használhatjuk.

Tiszta rozsdamentes acél, króm, üvegszál, kerámia, porcelán vagy zománc használati tárgyak, olvasszunk fel 2 evőkanál szódabikarbónát  l liter  vízben. Töröljük át a használati tárgyat, majd öblítsük le.

Semlegesíti az izzadságszagot és más szagokat a ruhaneműkben. Áztassuk a ruhaneműt  kettő- három óra vagy éjszakára,  olyan vízbe amiben egy csésze  szódabikarbónát feloldottunk , majd mossuk ki ahogyan szoktuk.

Cipő illatosításra is használható, egy régi zokniba öntsünk szódabikarbónát, majd egy csomó a szárára és tegyük a cipőbe.

Csatorna tisztítás:  Öntsünk fél csészével a lefolyóba majd másfél csésze forrásban lévő vizet utána, megszünteti a dugulást és az onnét kiáramló szagokat is.

Szőnyegeinket is felfrissíthetjük vele.

Ezüst fényesítése: egy kis vízzel összekeverjük, úgy hogy tészta sűrűségű anyagot kapjunk, majd ezzel bekenjük az ezüst felületet, hagyjuk hatni egy 10-15 percig, majd forró vízzel lemossuk és töröljük szárazra

Macska, kutya vizelet / szag: szórjuk be a tisztítani kívánt felületet, majd egy nedves ronggyal dörzsöljük át nedves ronggyal. A macskaalom aljára szórjuk, majd rá a homokot így a kellemetlen szagokat a szódabikarbóna összeszedi.

Puha súroló: egy tálban fél csésze szódabikarbónát és folyékony szappant összekeverünk vízzel, ezzel tisztíthatunk konyhát, fürdőt, járólapot. Majd öblítsük le, töröljük át tiszta vizes ruhával.

Súrolópor : Egyszerűen beszórjuk a felületet , majd kefével megsikáljuk

Sütő tisztító: Beszórjuk a sütőbe a szódabikarbónát, pici vízzel meglocsoljuk, éppen csak annyival, hogy átnedvesedjen. Hagyjuk állni egy éjjel, reggel egyszerűen kiszedhető a piszok. Töröljük át egy tiszta vizes ruhával.

Hűtőszekrény frissítés: Helyezzünk egy nyitott edénybe szódabikarbónát és tegyük a hűtőbe, majd hagyd hatni egy kicsit. Garantáltan megszűnik a rossz szag.
Hűtőszekrény tisztítása:
1)  olvasszunk fel 2 evőkanál szódabikarbónát 1 liter meleg vízben és töröljük át a falakat kívül belül.  Makacs foltokat, dörzsöljük át egy kis szódabikarbóna és víz tészta sűrűségű keverékével. Ezután öblítés jön egy tiszta, nedves ruhával.
2) belső felszerelési tárgyak, úgy mint  zöldséges rekesz és polc, mossuk át forró szappanos vízzel, öblítsük le és töröljük szárazra.

Vágódeszka tisztítása: szórjuk be a vágódeszkát, sikáljuk meg, majd öblítsük le.

Mosogatógép tisztítására is kiváló, akár csak az ecet és a citrom, ürítsük ki a gépet, szedjük ki a kosarakat is. Majd egy régi fogkefével és némi meleg vízzel sikáljuk meg a sarkokat, a gumitömítéseket, már így is rengeteg piszkot tudunk eltávolítani. Ezek után egy csészényi szódabikarbónát tegyünk a gépbe és indítsuk el a legmagasabb hőfokon.


Mosószóda:

Testvére a szódabikarbónának, eltávolítja a zsírt, a motor olajat, a viaszt, a rúzst, rászáradt szappanhabot.
Ne használd alumíniumon, vagy üvegszálas anyagon. A textileken mindig végezz színtartási próbát.

Fürdő, zuhanykabin, csempe, fuga, csaptelepek tisztítása: 2 rész szóda, 1 rész ecet vagy 1 rész citromlé. Tészta sűrűségű legyen a keverék, melyet egy nedves ronggyal fel kell vinni a felületre, 10 percig hagyjuk hatni, majd egy dörzsiszivaccsal, kefével dörgöljük meg. Én régi fogkefét használok a zuhanykabin kicsi részeihez, a csaptelepekhez és a fugához. Utána csak öblíteni kell.

Toalett takarítás: 1 rész szódát, 4 rész forró ecetet öntsünk a wc-be (pezsegni fog), majd hagyjuk állni egy éjszakán át, töröljük át majd öblítsük le.

Fehér ecet
Ablaktisztítás: három liter vízzel keverjünk el két pohár ecettel, mossuk le az ablakot a vízzel, majd újságpapírral töröljük át szárazra.

Kerámia csempe, járólap, zuhanykabin ajtaja, mosogató rongy tisztítására is használható. 8 evőkanál ecetet és 3 liter forró vizet keverjünk össze, ezzel a tisztító szerrel felmoshatunk lemoshatunk.

Eltávolítja a vízkövet, a zsírt, kitűnő vízlágyító

Rozsda folt: cseppentsünk a foltra ecetet vagy citromlevet, hagyjuk hatni, majd amikor eltűnt a folt öblítsük ki a ruhát.

Folyt. köv.  citromlé, só és még néhány hasznos alapanyag.