2012. február 16., csütörtök

Hogyan készítsünk malacka jelmezt?

Tombol a farsangi szezon. Jelmez kell a gyermeknek. Legyen egyedi és ha lehet azonnal és csekély befektetéssel. Gondoltál már arra hogy magad készítsd el a jelmezt? Ne aggódj, sikerülni fog. Biztos lehetsz benne, hogy maradandó élmény lesz a közös jelmez készítés! Sára barátnőm megmutatja hogyan is készült Pálma jelmeze.

Egy varrásban kezdő, de lelkesedésben nem szűkölködő anyuka is pár óra alatt biztosan el tudja készíteni ezt a jelmezt.



Szükség van sejempapírra, jól fogó alkoholos filcre, ollóra, szabókrétára (vagy bármi másra, ami kimosható nyomot hagy az anyagon), varrógépre, vasalóra, textilre, cérnára, fonalra, közbélésre, gumira, tépőzárra és húzózárra.

Első lépésben be kell szerezni a jelmez alapanyagait. Legjobb elmenni egy méterárú boltba. Ott minden egy helyen beszerezhető! A jelmez anyaga lehet bébiplüss, kétfalas pamutanyag, polár vagy színben megfelelő használaton kívüli tréningruha, pulóver. Mindegyik rugalmas, így az sem okoz problémát, ha nem teljesen pontosak a kiszabott részek. Kicsivel több anyagra van szükség annál, mint amilyen magas a kis tulajdonos. Ha pamut anyagot vásárolunk számolnunk kell azzal, hogy össze fog menni. A boltban az eladó biztosan meg tudja mondani, hogy mennyivel kell több. 

A fejdíszhez a színes vastagabb anyagon kívül, egyfalas fehér pamutanyagra vagy egy vékonyabb megunt nagy pólóra van szükség. A váll és a fejbúb távolságának megfelelő hosszúságú darab kell ebből a fajta pamutból. Húzózárból akkorát vegyünk, ami nagyjából arasznyi hosszúságú. Közbélésből két tenyérnyi darab kell. Gumiból tíz centiméter elég. Tépőzárból egy igazolványkép nagyságú téglalap pont jó.

Miután hazaértünk a csomaggal, az anyagokat mossuk ki!



Második lépésben elkészítjük a szabásmintát. Az átmásolt részeket kivágjuk a selyempapírból, majd szépen elrendezzük az anyagokon. A fotón láthatóak a kiszabandó részek.


Egy kezeslábasra és egy kapucnira van szükségünk. A pocak, illetve a hát rész a sötétebb, a végtagok a világosabb anyagból lesznek. A kapucnit ki kell szabni a világosabb rózsaszín, illetve a vékony anyagból is. Az apróságok, mint például a mandzsetták, fülek és a gallér a maradék anyagokból is kijönnek. A füleket négyszer kell kiszabni!

Végül állítsuk össze a jelmezt! Először az apróságokat készítsük el. A fülek elejére varrjuk rá a sötétebb betétet. A közbélést varrjuk a fülek eleje, illetve hátulja közé. A mandzsetták és a bokarészhez való passzék következnek. 


Félbehajtjuk az egyes darabokat a színükkel befelé úgy, hogy a rövidebb oldalak illeszkedjenek egymásra, majd összevarrjuk. Így egy-egy csövet kapunk. A gallért a hosszabbik oldalak egymásra fektetésével hajtjuk félbe úgy, hogy az anyag színe itt is belülre kerüljön. Az így keletkező hosszú téglalap alakú formának a rövidebb oldalait rögzítjük a varrógéppel. Így egy kis tasakfélét kapunk. A pocak és hát sötét részeire varrjuk rá a fonalakból a csíkokat!


Mostantól minden varrást úgy végzünk, hogy az összevarrandó anyagok színükkel egymásra vannak fordítva kivéve, ha ez külön meg van említve. Ezután varrjuk össze a kezeslábas elejét, illetve hátát alkotó részeket. A sötét és világos anyagokat ügyesen illesszük egymásra. Használjuk ki az anyag rugalmasságát! Ügyeljünk rá, hogy egyik anyag se “fogyjon” el hamarabb a kelleténél.  


Ha kész vannak az overált alkotó részek, akkor varrjuk össze a pocakokat! A hátakat csak annyira, hogy a nyaki résznél maradjon hely a húzózárnak. Inkább egy kicsit rövidebb helyet hagyjunk, mint túl sokat!

Most a vállakat varrjuk egymáshoz!

Jöhet a gallér. Érdemes két lépésben felvarrni. Fordítsuk ki a gallért úgy, hogy az anyag színe látszódjon. Fektessük a gallért a hasi rész színére úgy, hogy a gallér nyitott oldala kerüljön a nyakkivágáshoz. Kezdjük a varrást középről a széle felé az egyik majd a másik irányba is. A gallérnak nem kell elérni teljesen a hátközépig! A gallért kissé megnyújtjuk varrás közben úgy, hogy körülbelül másfél centiméter maradjon ki a hátrészből. Ezt a gallérra kívülről visszahajtva rögzítjük, és a húzózárat is most varrjuk hozzá a hátrészhez. Ez a jelmez készítésének legbonyolultabb művelete!


A húzózár tetejének mindkét oldala az overálhoz van rögzítve. Varrjuk bele végig a zárat!
Majd rögzítsük az ujjakat!

Most már végig tudjuk varrni a jelmez oldalait a csuklóktól egészen a bokák külső oldaláig. Következik a mandzsetta. A cső alakú anyagokat félbehajtjuk úgy, hogy az anyag színe mindenhol kifelé legyen. Ezt a gyűrűt ráhúzzuk a kezeslábas ujjának színére úgy, hogy a mandzsetta nyitott oldala a csuklóhoz illeszkedjen. Itt óvatosan kell varrni. Az ujj anyagát ráncolni kell varrás közben, különben nem ér körbe a passzé.



Szinte már el is készült a kezeslábas. Összevarrjuk a lábak közötti részeket. A bokához való passzét a mandzsettához hasonlóan rögzítjük.

Lássunk hozzá a kapucnihoz! A szín és a bélés anyagból kivágott középső részeken varrjuk össze a két oldalon lévő kis ék alakú nyílások szárait. A fejfedő oldalain lévő ék alakú nyílások szárait is varrjuk össze, de itt figyelnünk kell a fülekre is! A kapucni külső anyagán lévő nagyobb kivágásokba kell belevarrni a füleket. Állítsuk össze a kapucnit! A középső darabhoz varrjuk hozzá az oldalakat. Illesszük színükkel egymásra a két kapucnit. Varrjuk össze úgy, hogy hátul a nyaki részen kihagyunk nagyjából négy ujjnyi helyet. Ezen a nyíláson keresztül tudjuk majd kifordítani a fejdíszt. Ha a színes fele kívülre került, akkor zárjuk le a nyílást.

  
A gumidarabot keresztben varrjuk a kapucni belsejébe, tarkótájékra.


Az áll résznél a két oldalra varrjuk fel a tépőzárakat!


 

 Kész is van!

Remélem hogy látni fogunk még Sára trükktárából pár érdekes dolgot a jövőben.

Ha szeretnéd a szabásmintát de egyedül nem tudod elkészíteni, keress meg bennünket e-mail-ben.

(C) 2012 - Lukicsné Berényi Sára Fruzsina & ANSZO Kft.